Przebarwienia na skórze, a zwłaszcza przebarwienia na twarzy to problem dermatologiczny i kosmetycznym, z którym boryka się wiele osób. Najczęściej pojawiają się po egzotycznych wyjazdach, a nawet – odpoczynku nad polskim morzem, jeśli skóra nie była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych.

Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia skóry, brązowe plamy na twarzy czy plamy po opalaniu to efekt działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów.

Niektóre z nich zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która, punktowo kumulując się w skórze, sprawia, że pojawiają się na niej ciemne plamy w różnych odcieniach brązu.

Najwięcej przebarwień powstaje zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz na dłoniach, czyli na tych partiach skóry, które najczęściej eksponowane są na światło słoneczne.

Powstawanie plam może być związane także ze zmianami hormonalnymi (np. podczas ciąży), chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza tarczycy czy stosowaniem preparatów hormonalnych lub leków i suplementów światłouczulających (zwłaszcza na preparaty zawierające w składzie dziurawiec).

Zmiany te, występujące zazwyczaj w różnych odcieniach brązu, pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Ważnym sposobem walki z przebarwieniami jest profilaktyka w postaci  zabezpieczania skóry  preparatami z filtrami przeciwsłonecznymi, najlepiej  preparatami z filtrem SPF 50+ które należy aplikować nie tylko na twarz czy ramiona ale każdy odsłonięty fragment skóry, tj szyja, dłonie czy stopy, które latem niemal w ciągły sposób narażone są na działanie słońca.

Jakie są główne rodzaje przebarwień?

Do najczęściej występujących należą piegi, do których mamy genetyczną skłonność, ale ich pojawienie się jest ściśle związane z nasłonecznieniem i pierwsze piegi pojawiają się już w dzieciństwie.

Melazma czy ostuda to rodzaj przebarwienia, za które odpowiedzialne są hormony, słońce i geny.
Pojawia się zazwyczaj w czasie ciąży, zmian hormonalnych czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jest zlokalizowana najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust. Pojawia się nagle w postaci rozlanych brązowych plam, które jeszcze ciemnieją pod wpływem słońca.

Przebarwienia pozapalne powstają wskutek urazu skóry jakim jest uszkodzenie skóry czy z powodu trądziku czy uszkodzenia mechanicznego. Są zlokalizowane w miejscu powstania urazu.

Przebarwienia starcze to większe od piegów plamy, które pojawiają się w starszym wieku u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca.

Czasami pojawiają się też przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem kosmetyków.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

W gabinecie Od Nova znajdziecie Państwo zabiegi których celem jest redukcja powstałych przebarwień. Zapraszam do zapoznania się z opisem poszczególnych zabiegów.