Cera naczynkowa jest szczególnym przypadkiem skóry wrażliwej. Co ważne: może występować z każdym typem cery: suchą, tłustą i mieszaną, w gorszym przypadku nawet z trądzikową. Skóra jest cieńsza niż w przypadku skór innego typu, a naczynka znajdują się bliżej powierzchni, przez co są bardziej  narażone na czynniki zewnętrzne. Gdy widzimy tzn. pajączki, oznacza to, że naczynka rozszerzyły się pod wpływem pewnego czynnika. W ekstremalnych przypadkach oraz z braku odpowiedniej pielęgnacji, możemy spotkać się z trądzikiem różowatym – wtedy pojawia się rumień na twarzy i krosty. 

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Teoretycznie cerę naczynkową można podzielić na etapy:

  1. Cera płytko unaczyniona, która charakteryzuje się: 
  • rumieniec na policzkach, nosie i brodzie(czasem występują pajączki w miejscu gdzie skóra jest najcieńsza),
  • rumieniec po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • rumieniec pod wpływem stresu/wstydu,
  • rumieniec po wypiciu alkoholu czy gorącego napoju oraz po zjedzeniu ostrych i gorących potraw/rzeczy,
  • zaczerwienienie a nawet swędzenie i pieczenie po ekspozycji na słońce(nawet delikatne, o mocnym w południe już nie wspomnę), wiatr lub mróz.

 

  1. Cera naczyniowa, która jest już zaburzeniem dermatologicznym.
  • pojawia się trwałyrumień, który nie zniknie tak szybko jak wcześniej wymieniony rumieniec/zaczerwienienie (jest to bardzo czerwony a nawet bordowy plac na policzkach, czole, nosie, brodzie czy nawet poza twarzą). Jest on spowodowany wyżej wymienionymi czynnikami i również może swędzić lub piec.
  • trądzik różowaty

Obraz kliniczny trądziku różowatego:

1 stadium

  • intensywny rumień pod wpływem bodźców chemicznych i fizycznych, zmiany cofają się, skóra wraca do normalnego kolorytu, uczucie pieczenia skóry,

2 stadium

  • rumień utrwala się, zaczerwienienia zaczynają przybierać formę trwającego kilka dni ciemnoczerwonego rumienia, pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne,

3 stadium

  • postać grudkowo-krostkowa, skóra żywo-czerwona, mogą występować zmiany oczne,

4 stadium 

  • występuje tylko u mężczyzn, przerost tkanki łącznej miękkich części twarzy, najczęściej nosa.

Cera naczyniowa i trądzik różowaty wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy zapewnić całoroczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB za pomocą wysokiego  filtra SPF. Ważna jest suplementacja, dlatego dostarczmy cerze dawkę witamin. Znajdziemy je w kremach, olejach i innych kosmetykach ale również w jedzeniu w postaci:

– witaminy C – znajduje się w świeżych owocach i warzywach. Doskonałym jej źródłem są zarówno owoce cytrusowe, kiwi, melony, ananasy, czarne oraz czerwone porzeczki, truskawki, maliny, jeżyny. Jest jej dużo w brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, cebuli, szpinaku, brokułach, groszku zielonym, kalarepie, szparagach.

– witaminy B2 – kapusta, produkty pełnoziarniste, nabiał, wołowina, nerki, warzywa zielonolistne, jaja, banany, szynka, tuńczyk,

– witaminy PP – występuje w chudym mięsie, drobiu, rybach, produktach mlecznych, jajach, drożdżach, wzbogaconych produktach zbożowych, ziemniakach, orzeszkach ziemnych, daktylach, figach, śliwkach.

– witaminy K – brokuły, rzepa, szpinak, ogórek, sałata, kapusta, lucerna, morsztyn, awokado, ziemniaki, jajka, jogurt, ser, wątroba, olej sojowy i szafranowy.

W gabinecie OdNova proponujemy Państwu zabiegi pielęgnacyjne dla cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym z wykorzystaniem preparatu Est Gen oraz zabieg Rosacea Peel  Rhondy Allison, które  sposób efektywny obkurczają naczynia krwinośne, silnie nawilżają i wyciszają stany zapalne.